Co warto wiedzieć o edukacji dwujęzycznej?

środa, 20 marca 2019

1 . Co w ogóle oznacza edukacja dwujęzyczna - czy chodzi o to, że dzieci uczą się dwóch języków obcych od 1 klasy?

Edukacja dwujęzyczna oznacza, że zajęcia są prowadzone w dwóch językach równolegle. Od 1 klasy szkoły podstawowej nauczanie zintegrowane będzie prowadzone dwujęzycznie, czyli obok języka polskiego, równolegle w języku angielskim, w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Oprócz tego liczba godzin języka angielskiego jest zwiększona (do 5 godzin tygodniowo)

2. Czy edukacja dwujęzyczna nie wpływa źle na rozwój ogólny ucznia?

Wręcz przeciwnie. Jak wykazują badania, dzieci uczone dwujęzycznie wykazują lepsze rezultaty od swoich rówieśników nieedukowanych dwujęzycznie w przyswajaniu wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności w naukach ścisłych. Poza tym rozwijają się dużo lepiej językowo i są bardziej otwarte i komunikatywne.

3. Czy edukacja dwujęzyczna to zwiększenie godzin nauki j. angielskiego?

Edukacja dwujęzyczna to nauczanie w klasach I-IV nauczania zintegrowanego w wymiarze 10 godzin tygodniowo równolegle w języku polskim i języku angielskim, a w klasach V-VIII (po podziale na przedmioty) przynajmniej dwóch przedmiotów równolegle w języku polskim i angielskim. Jednocześnie aby lepiej przygotować uczniów do przyswajania wiedzy również w języku angielskim liczba godzin języka angielskiego jest zwiększona (do 5, 6 godzin tygodniowo, z których część jest wykorzystywana na tzw. preteaching, czyli przygotowanie językowe pod względem konkretnego przedmiotu czy tematu, a część na kształcenie wielokulturowe).

4. Co to jest korelacja treści przedmiotowych z językiem angielskim?

W ramach dodatkowych godzin języka angielskiego część z nich jest przeznaczana na tzw. preteaching, czyli przygotowywanie językowe pod kątem danego tematu z określonego przedmiotu, aby uczniowi łatwiej było przyswoić wiedzę i umiejętności przedmiotowe (równolegle w języku polskim i angielskim).
Nauczanie przedmiotowe w języku angielskim nie polega na tłumaczeniu lekcji z języka polskiego, a na przyswajaniu w języku angielskim danej wiedzy, dziedziny nauki i odcinka anglojęzycznej rzeczywistości.

5. Czy nie jest to dla dzieci za ciężkie, biorąc pod uwagę więcej godzin edukacji dziennie?

Jest. Ale czy nie należy stawiać przed nimi wymagań, aby mogli się rozwijać i przygotowywać do życia w wymagającym świecie? Poza tym np. większa ilość godzin języka, sprawia, że nie ma potrzeby posyłania dzieci na korepetycje, co większość rodziców ciągle robi dla dzieci kształconych w podstawowym wymiarze godzin.

6. A co dalej - po szkole podstawowej - gdzie dalej kształcić się dwujęzycznie?

Najlepiej kontynuować kształcenie dwujęzyczne w szkole średniej, aby mieć możliwość zdawania dwujęzycznej matury lub międzynarodowej matury, a później kontynuowania nauki na którejś z uczelni zagranicznych lub studiowania w języku angielskim w Polsce. Wiele uczelni w naszym kraju oferuje takie studia.

poprzednia wiadomość | powrót do listy